#من_مراقبم

به عنوان یک راننده از خود و سرنشینان خودرو در برابر کرونا محافظت کنیم

ضدعفونی خودرو

یکی از راه های انتقال ویروس کرونا، تماس پوست با سطوح یا اشیای آلوده است. به عنوان مثال، فرد می‌تواند ویروس کرونا را با لمس یک سطح یا شیء که ویروس روی آن است و سپس لمس کردن دهان، بینی یا احتمالاً چشمان خود دریافت کند. ویروس می‌تواند به مدت چند ساعت روی برخی سطوح فعال بماند و موجب افزایش انتقال بیماری شود. در وهله اول جهت کاهش ریسک ابتلا به کرونا باید از سفرهای غیر ضروری جلوگیری کنیم، اما با توجه به اینکه اتومبیل برای رفتن به سر کار یا خرید مایحتاج زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لازم است در فواصل زمانی معین مورد ضد عفونی قرار گیرد.

 

از چه موادی برای ضدعفونی خودرو استفاده کنیم؟

کابین خودروها از متریال متفاوتی تولید شده است. بنابراین ممکن است برخی از مواد ضدعفونی کننده به آن آسیب برساند. قبل از ضد عفونی کردن داخل کابین خودرو بخش کوچکی از سطح را با ماده ضدعفونی کننده تمیز کرده و در صورت عدم آسیب اقدام به تمیز کردن کل سطوح نمایید. محصولات کلردار کیفیت چرم را پایین می آورند و موجب تغییر رنگ روکش صندلی های اتومبیل می شوند پس از محصولات مخصوص هر سطح از جمله چرم، پلاستیک و… استفاده کنید.

الکل قابل اشتعال است. پس هیچگاه از الکل برای ضد عفونی کردن ماشین استفاده نکنید. همچنین از محلول الکل و کلر نباید به طور همزمان استفاده کرد زیرا باعث ایجاد گازهای سمی می شود و برای سلامتی مضر است.

 

کدام قسمت های خودرو را لازم است ضدعفونی کنیم؟

در زمان نظافت خودرو از دستکش استفاده کنید. همچنین در صورتی که فرد مبتلا به ویروس کرونا در خودرو حضور داشته است، از عینک و ماسک نیز باید حتما استفاده شود. قبل از شروع به نظافت داخل خودرو دستگیره های درب خودرو را تمیز کنید. برای ضدعفونی داخل خودرو نیز نظافت خودرو بر اساس تصویر زیر ضروری است.

استفاده از ماسک و اقلام بهداشتی

  • توصیه می شود مطابق دستورالعمل های بالا حتما نسبت به ضدعفونی کردن دوره ای خودرو اقدام کنید. اما حتی در این صورت نیز میبایست احتیاط های لازم دیگر را نیز به کار ببنید. به خصوص چنانچه دوستان، آشنایان یا افراد دیگری نیز بر خودرو شما سوار می شوند، لازم است حتما از ماسک استفاده کنید. به علاوه حتما همیشه مواد ضدعفونی کننده و دستمال نیز همراه داشته باشید.
  • کف ماشین از آلوده‌ترین نقاط است. ویروس کرونا به علت سنگین بودن ممکن است روی زمین باشد و با کفش‌ها به ماشین منتقل شود. توجه داشته باشید که کیف یا لوازم خود را کف ماشین نگذارید و در صورت انجام این کار به دقت آن را ضدعفونی کنید.

تهویه خودرو

  • در محل‌های خلوت بهتر است شیشه اتومبیل پایین باشد و هوا در خودرو جریان داشته باشد.
  • در پارکینگ‌ها به هیچ وجه شیشه خودرو را پایین ندهید و تهویه ماشین را در حالت «گردش هوای داخل ماشین» قرار دهید.
  • در صورت وجود فرد مشکوک به کرونا در داخل خودرو، همه شیشه‌های خودرو را باز کنید. دکمه «گردش هوای داخل ماشین» حتما خاموش باشد و تهویه در حالت ورود هوای بیرون به داخل ماشین قرار داشته باشد.
  • تمیز و ضدعفونی کردن مرتب دریچه های کولر خودرو نیز توصیه می شود.

نکات بهداشتی هنگام سوختگیری

به گفته کارشناسان، پمپ بنزین ها به عنوان محلی پرتردد، یکی از مکان های پرخطر در زمینه گسترش ویروس کرونا در جامعه است. از این رو اکیدا توصیه می شود با رعایت پروتکل های بهداشتی در پمپ بنزین ها در هنگام سوختگیری حافظ سلامت خود و دیگران باشیم:

 

  • تا حد امکان اجازه دهید پرسنل جایگاه‌ها عملیات سوختگیری را انجام دهند و از لمس نازل و سایر تجهیزات جایگاه‌ها خودداری کنید.
  • در هنگام سوختگیری حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.
  • دستکش استفاده شده را در سطل زباله تعبیه شده در جایگاه سوخت دور بیندازیم.
  • به جای استفاده از اسکناس و وجه نقد، از کارت بانکی برای پرداخت هزینه استفاده کنیم.

حال نوبت شماست که با رعایت موارد بالا و ارسال تصاویر خود در کمپین اینستاگرامی #من_مراقبم شرکت کنید و جایزه ببرید

1920x1080__006
برای شرکت در مسابقه کافی است:

1. تصویری از خود به همراه خودرو که نشان دهنده رعایت نکات بهداشتی در بالا باشد آماده نمایید.

2. صفحه اینستاگرام رسمی مدیران خودرو (official.mvm@) را دنبال کنید

3. تصویر خود را در صفحه عمومی اینستاگرام خود با هشتگ #من_مراقبم پست کنید و یا به صفحه official.mvm@ دایرکت ارسال کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید